- 2021. március 10., szerda - 11:22
Kihirdetésre került az idei évi előadó-művészeti szervezetek többlettámogatásának felhívásai.
A pályázat két külön felhívásra bomlik, az egyik keretében azok az előadó-művészeti szerveztek pályázhatnak amelyek a 2008. évi XCIX. törvény alapján hatósági nyilvántartásban szerepelnek. A másik pályázati kategóriában az említett törvény szerint hatósági nyilvántartásban nem szereplő előadó-művészeti vagy előadóművészethez kapcsolódó tevékenységet folytató szervezetek, egyéni vállalkozók, önkormányzatok, szakmai érdekképviseletek, ernyőszervezetek pályázhatnak. A pályázat keretében a szerveztek mintegy 39 kategóriában nyújthatnak be kérelmet, a pályázat keretösszege több mint 16 milliárd forint.
Jelen cikkben a törvény szerinti hatósági nyilvántartásban nem szereplő szervezetek vagy előadóművészethez kapcsolódó tevékenységet folytató szervezetek, egyéni vállalkozók, önkormányzatok, szakmai érdekképviseletek, ernyőszervezetek pályázata kerül bemutatásra.
A modell célja, hogy a magyar előadó-művészeti szféra számára megteremtse a független,sokszínű, minőségi és pozitív alkotói körülményeket. A támogatási konstrukció keretében ösztönözni kívánják a szervezetek misszióját a kulturális értékeink megóvásában, minél szélesebb körű megismertetésében és átörökítésében, valamint az új értékek létrehozásában.
Pályázatot az a szervezet adhat be amelyik,
a) előadó-művészeti vagy előadó-művészethez kapcsolódó tevékenységet folytató szervezet, önkormányzat, szakmai érdekképviselet, illetve olyan ernyőszervezet, amely az adott előadó-művészeti ágazat regionális vagy országos képviseletét látja el
b) Az alábbi TEÁOR számok valamelyike szerepel a tevékenységi körei között az egyedi kérelem benyújtásakor:
- 900 Alkotó-, művészeti-, szórakoztató tevékenység
- 9001 előadó-művészet
- 9002 előadó-művészetet kiegészítő tevékenység
- 9003 alkotóművészet
- 9004 művészeti létesítmények működtetése
- 941 vállalkozói, szakmai érdekképviselet
- 9411 vállalkozói, munkaadói érdekképviselet
- 9412 szakmai érdekképviselet
- 942 szakszervezeti tevékenység
- 9420 szakszervezeti tevékenység
- 949 egyéb közösségi, társadalmi tevékenység
- 9491 egyházi tevékenység
- 9499 mns egyéb közösségi, társadalmi tevékenység
c) rendelkezik érvényes regisztrációval az Elektronikus Pályázatkezelési és Együttműködési Rendszerben (EPER)
Támogatási kérelmet az alábbi kategóriákban nyújthatnak be a szervezetek:
1. Kistelepülési művelődési házak infrastrukturális fejlesztésének támogatása
A támogatás célja a kistelepülési művelődési házak infrastrukturális fejlesztése, technikai berendezéseinek újítása, valamint az épület karbantartása. Támogatási kérelmet nyújthatnak be az 5.000 – 10.000 lakosú kistelepüléseken működő művelődési házak
Pénzügyi keret: 600 millió forint
Igényelhető támogatás: max. 15 millió forint
2. Kistelepülési művelődési házak kulturális programjainak támogatása
A támogatás célja a kistelepülések kulturális és közösségi életének fellendítése, az alternatív és független színházi társulatok előadásainak befogadása, előadó-művészeti projektek megvalósítása. Támogatási kérelmet nyújthatnak be az 5.000 – 10.000 lakosú kistelepüléseken működő művelődési házak.
Pénzügyi keret: 600 millió forint
Igényelhető támogatás: max. 8 millió forint
3. Amatőr kórusok és a magyar kóruskultúra támogatása
A támogatás elsődleges célja, hogy a minőséget képviselő országos amatőr kórusmozgalom erősödjön, s hogy az együttesek megmutathassák értékeiket hazai és külföldi koncertek keretében, népszerűsítve ezzel az éneklés felbecsülhetetlen értékű közösségépítő erejét.
Pénzügyi keret: 100 millió forint
Igényelhető támogatás: max. 5 millió forint
4. Roma kulturális közösségek aktivizálása program
A támogatás célja a működő és rendszeresen fellépő együttesek támogatása, valamint kis létszámú közösségek kulturális élményhez juttatása a különböző előadó-művészeti intézményekben.
Pénzügyi keret: 200 millió forint
Igényelhető támogatás: max. 10 millió forint
5. Amatőr bábjátékos csoportok támogatása
A támogatás célja a bábjátékos mozgalom újjáélesztése és elterjesztése. Kiemelt eleme a programnak a megyei kistelepülések iskoláinak intenzív bevonása annak érdekében, hogy az ott tanuló gyerekek ne csak alkalomszerűen lehessenek részesei egy-egy bábelőadásnak, hanem rendszeresen találkozhassanak a bábművészettel.
Pénzügyi keret: 150 millió forint
Igényelhető támogatás: max. 10 millió forint
6. Tér-Zene program
A támogatási kategória célja, hogy a városok, községek nyitott és zárt tereit élő klasszikus zenével rendszeresen megtöltse, amely olykor nem várt élményhez juttatja az arra sétálókat.
Pénzügyi keret: 900 millió forint
Igényelhető támogatás: 7.5 millió forint/30 alkalom
Kötelezően csatolandó dokumentum: együttműködési megállapodás a Filharmónia Magyarország Koncert és Fesztiválszervező Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társasággal
7. Középiskolás korosztálynak szóló tantermi előadások támogatása
A támogatási kategória célja művészetre nevelő és művészetet megértető tematikus előadások megtartása, interaktív módon, 7-12 osztályos tanulók számára.
Pénzügyi keret:100 millió forint
Igényelhető támogatás: max. 5 millió forint
8. Egyetemes táncművészet támogatása
A kategória célja olyan táncszervezetek támogatása, melyek a hagyományokat megőrizve képesek innovatív elemeket és módszereket behozni előadásaikba és az utánpótlás kinevelésébe, a klasszikus balettől, a néptáncon át egészen a standard-latin táncokig.
Pénzügyi keret: 100 millió forint
Igényelhető támogatás: max. 5 millió forint
9. Nemzeti Alaptantervvel kapcsolatos örökérvényű darabok létrehozásának támogatása
Olyan maximum másfél órás új előadások létrejöttét kívánják támogatni, amelyek a Nemzeti Alaptantervben szereplő irodalmi alkotások színpadi adaptációi. A pályázó színház/előadóművészeti szervezet repertoárján levő és már bemutatásra került darabokkal nem lehet támogatási kérelmet benyújtani.
Pénzügyi keret: 200 millió forint
Igényelhető támogatás: max. 20 millió forint
Egy igénylő szervezet maximum 5 tematikus egyedi kérelmet nyújthat be az alábbi feltétel figyelembe vétele mellett.
- Az adott támogatási kategóriába a 2021. évben benyújtott egyedi kérelme csak akkor élvezhet pozitív elbírálást, ha az Előadó-művészeti szervezetek többlettámogatása program keretében az ugyanebben a támogatási kategóriában támogatott 2020. évi egyedi támogatására az elszámolást benyújtotta a 2021. évi egyedi kérelem beadásának napjáig.
Az igénylő szervezet egy támogatási kategórián belül kizárólag egy egyedi támogatási kérelmet nyújthat be. A megítélt támogatás intenzitása legfeljebb 100% lehet.
A támogatás igényléséhez saját forrás igazolása nem szükséges. A támogatás formája vissza nem térítendő.
A kérelmek benyújtásának határideje 2021. április 8.
A felhívás itt érhető el.