- 2015. november 11., szerda - 14:34
Jövőre háromszorosára emelkedik a nemzetiségi szervezetek, intézmények számára kiosztható pályázati keret - mondta az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő szervezet főigazgatója az Országgyűlés magyarországi nemzetiségek bizottságának keddi ülésén.
Bene Dániel közölte, több kategóriában a kiosztható összeg ötszörösére-hatszorosára érkeztek pályázatok.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma által megítélt támogatások kedvezményezettek felé történő gyors és szakszerű eljuttatásáért felelős szervezet vezetője hozzátette: a civil szervezetek és a kulturális kezdeményezések támogatása az idén 110-110 millió forint volt, ez 2016-ban megháromszorozódik, akárcsak a nemzetiségi nyelvi környezetben megrendezett nemzetiségi, népismereti, hagyományőrző és olvasótáborok támogatása, amelyre 90 millió helyett 270 millió forint jut. Eközben 10 millióról 15 millióra emelkedik az anyaországi pedagógus-továbbképzés támogatása.
Fülöp Attila, az Emberi Erőforrások Minisztériumának nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára az elbírálás lassúságát felvető kisebbségi szószólói panaszra reagálva az ülésen azt mondta: a cél az, hogy jövőre már nyár előtt szülessenek meg a pályázati eredmények, esetleg az utalások is meginduljanak, hogy minden érintett a lehetőségei ismeretében szervezze meg a nyári eseményeit.
Az országban élő nemzetiségek helyzetéről szóló kormánybeszámolóval kapcsolatban a helyettes államtitkár azt emelte ki, hogy 2014-től szószólóik révén megvalósult a nemzetiségek parlamenti képviselete, eközben pedig emelkedtek az intézmények juttatásai és a pályázati források, valamint nőtt a kisebbségi intézményrendszer szerepvállalása az iskolák működtetésében.
Fülöp Attila az ülésen jelezte: nem a tárgyalt - idén februárban zárult, kétéves - időszakra esnek azok a problémák, amelyeket több nemzetiségi vezető jelzett médiajelenlétükkel kapcsolatban.
Korábban az ülésen Kissné Köles Erika szlovén szószóló kijelentette, "a nemzetiségek nem elégedettek médiamegjelenésükkel", legyen szó a saját közösségük vagy a többségi nemzet felé való megmutatkozásról, míg Alexov Ljubomir szerb szószóló arról beszélt: a mostaninál hosszabb és kedvezőbb sávban lévő műsoridőt, valamint kedvezőbb gyártási feltételeket szeretnének a közmédiában.
Forrás: MTI