- 2021. augusztus 11., szerda - 11:41
Megjelent a Vidékfejlesztési Program "Ökológiai gazdálkodásra történő áttérés, ökológiai gazdálkodás fenntartása" címú felhívás tervezete. A pályázat keretében várhatóan mezőgazdasági termelők tudnak majd pályázatot benyújtani, támogatást különböző fajtájú (szántóföld, gyümölcsösök, ültetvények) mezőgazdasági területek ökológiai gazdálkodásra való átállására lehet igényelni. A pályázat keretösszege 40 milliárd Ft.
A felhívás célja a környezet megóvása, a biológiai sokféleség fenntartása és növelése, a természetes önszabályozó folyamatok erősítése, a talaj biológiai állapotának védelme és javítása, a növényvédőszerek szakszerűtlen használatából és a helytelen tápanyag-gazdálkodásból eredő kedvezőtlen környezeti hatások csökkentése és az élelmiszerbiztonság garantálása.
A felhívásra támogatási kérelmet előreláthatólag a mezőgazdasági termelők nyújthatnak be. A támogatási kérelem benyújtására konzorciumi formában nincs lehetőség.
A felhívás keretében várhatóan az alábbi tevékenységek lesznek támogathatóak:
A támogatás feltétele legalább a kötelezettségvállalás teljes időtartama alatt ökológiai gazdálkodás minősítési előírásainak megfelelő gazdálkodás folytatása szántó-, gyep-, ültetvény földhasználati kategóriában, az átállás alatt levő és az átállt területeknél egyaránt.
1. Átállási, fenntartási időszak
A 889/2008/EK rendelet 36. cikk (1) bekezdése, illetve a 2018/848/EU rendelet II. mellékletének I. része értelmében az átállási időszak:
- szántóföldi földhasználati kategória esetében – a felhívás 11. számú mellékletében felsorolt növényfajok kivételével – 2 egymást követő év;
- szántóföldi földhasználati kategória esetében, a felhívás 11. számú mellékletben felsorolt – takarmányoktól eltérő évelő szántóföldi – növényfajok esetén 3 egymást követő év, amennyiben a támogatási kérelemben is megjelölt, adott növényfaj folyamatos termesztése történik a teljes kötelezettségvállalási időszak alatt;
- gyep földhasználati kategória esetében 2 egymást követő év;
- ültetvény földhasználati kategória esetében 3 egymást követő év.
Az átállási időszak kezdete a Magyarországon elismert, a 2018/848/EU rendelet szerinti, akkreditált ökológiai tanúsító szervezet (a továbbiakban: ökológiai tanúsító szervezet) igazolása alapján kerül meghatározásra. Az átállási időszak meghosszabbítása nem lehetséges.
Amennyiben a kötelezettségvállalási időszak kezdetének időpontjában a KET vonatkozásában az átállási időszak már korábban megkezdődött, de még nem telt le, a KET az átállási támogatásra az átállási időszakból fennmaradó időre jogosult.
A 2022. január 1-jén átállt ökológiai státuszban lévő kötelezettségvállalással érintett egybefüggő területek (KET) fenntartási támogatásban részesülnek a támogatási időszak 3 évére.
A KET ökológiai státusza (besorolása) a kötelezettségvállalás ideje alatt minden évben január 1-jei állapot szerint kerül megállapításra és ez alapján kerül meghatározásra az áttérési/fenntartási támogatás összege.
2. Kötelezettségvállalással érintett egybefüggő területek (KET)
(1) A támogatási jogosultság alapegysége a kötelezettségvállalással érintett egybefüggő terület (KET).
(2) A kötelezettségvállalással érintett egybefüggő terület (KET)
- egy földhasználati kategóriába bevitt,
- egy ökológiai státuszban lévő,
- ültetvény esetén egy ültetvénycsoportba tartozó,
- egy egységként meghatározott,
- a MePAR egy fizikai blokkján belüli,
- EOV koordináták alapján beazonosított,
- egy ügyfélhez köthető,
- térképileg egyértelműen lehatárolt összefüggő földterület.
(3) A kötelezettségvállalással érintett egybefüggő terület(ek) (KET-ek) beazonosításának és a támogatási kérelemben való megadásának módját a felhívás „4.3. A támogatási kérelem benyújtásának határideje és módja – 3. Támogatásba bevinni kívánt területek beazonosítása (felmérése)” fejezete és a felhívás 1. számú melléklete tartalmazza.
(4) Az adott földhasználati kategóriába eső területeket az
- ökológiai státuszuk (átállt vagy átállás alatti) alapján és
- az átállás alatti területeket az átállási időszak kezdetének éve alapján is külön KET-ként kell kimérni.
(5) Amennyiben a támogatást igénylő a területmérés során nem külön KET-ként méri fel az átállás alatti és az átállt területeket, illetve az átállás alatti területeket az átállási időszak kezdetének éve alapján nem külön KET-ként méri fel, akkor az érintett KET nem vonható be a támogatásba.
(6) Az évenkénti kifizetések alapja az Egységes kérelemben megjelölt tábla.
(7) Az évenként benyújtandó kifizetési kérelmekben a kötelezettségvállalással érintett egybefüggő terület (KET) területén belül kell megjelölni az adott évre vonatkozó táblákat.
A felhívás keretében nyújtott támogatás vissza nem térítendő támogatásnak minősül. A támogatás a kötelezettségvállalási időszakra vonatkozóan, évente kerül odaítélésre normatív, területalapú, vissza nem térítendő támogatás formájában. A kifizetések a kötelezettségek teljesítéséből fakadó többletköltség és a kieső jövedelem elve alapján kerülnek kiszámításra. A támogatási összegek az ország teljes területére egységesen kerülnek kiszámításra, függetlenül az esetenként fennálló talajtani, vízgazdálkodási vagy egyéb domborzati és klimatikus különbségektől.
A támogatási összegek hektár alapra vannak vetítve. A támogatási összegek kalkulációjakor az ellenőrzési/tanúsítási rendszerben való részvétel díja beszámításra került.
I. Ökológiai gazdálkodásra történő áttérés esetén a támogatás összege:
A támogatás mértéke szántóföld esetében euró/ha/évben kifejezve: 458
A támogatás mértéke zöldség esetében euró/ha/évben kifejezve: 1097
A támogatás mértéke almafélék esetében euró/ha/évben kifejezve: 1840
A támogatás mértéke szőlő esetében euró/ha/évben kifejezve: 1132
A támogatás mértéke egyéb gyümölcs esetében euró/ha/évben kifejezve: 1762
A támogatás mértéke gyepgazdálkodás (legeltetés és kaszálás legalább 0,2 ÁE/ha/év) esetében euró/ha/évben kifejezve: 204
II. Ökológiai gazdálkodás fenntartása esetén a támogatás összege:
A támogatás mértéke szántóföld esetében euró/ha/évben kifejezve: 349
A támogatás mértéke zöldség esetében euró/ha/évben kifejezve: 664
A támogatás mértéke almafélék esetében euró/ha/évben kifejezve: 995
A támogatás mértéke szőlő esetében euró/ha/évben kifejezve: 715
A támogatás mértéke egyéb gyümölcs esetében euró/ha/évben kifejezve: 967
A támogatás mértéke gyepgazdálkodás (legeltetés és kaszálás legalább 0,2 ÁE/ha/év) esetében euró/ha/évben kifejezve: 204
A pályázat benyújtására előreláthatólag 2021. október 15. - 2021. november 15. között lesz lehetőség.
A felhívás tervezete itt érhető el.