- 2025. február 4., kedd - 14:23
A mezőgazdasági precíziós fejlesztéseket támogató pályázatot várhatóan 2025 második felében lehet majd benyújtani. A pályázat keretében akár 150 millió forint 50%-os támogatást is lehet majd igényelni precíziós gazdálkodáshoz szükséges gépek, eszközök és szolgáltatások igénybevételére.
A "Mezőgazdaság digitális átállásához kapcsolódó precíziós fejlesztések támogatása" című pályázat célja, hogy elősegítse a mezőgazdasági vállalkozások precíziós technológiákra való átállását.
A támogatásra olyan mezőgazdasági vállalkozások pályázhatnak, amelyek az előző lezárt üzleti évben legalább 10.000 eurós STÉ üzemmérettel rendelkeztek, és árbevételük legalább 40%-a mezőgazdasági tevékenységből származott.
A pályázati részvétel egyik alapfeltétele egy üzemszintű digitális terv benyújtása, amelynek tartalmaznia kell a fejlesztés jövőbeni lépéseit, az adatgyűjtés és elemzés rendszerét, valamint a vállalkozásban dolgozók szakmai felkészítésére vonatkozó terveket.
A pályázat keretében várhatóan az alábbi beruházások lesznek támogathatóak:
- Helyspecifikus munkavégzésre alkalmas mezőgazdasági gépek, önjáró betakarítógépek beszerzése
- Mezőgazdasági erő- és munkagépek precíziós művelésre való alkalmassá tétele
- Digitális adatgyűjtési rendszerek kiépítése, adatbázisok létrehozása, farmmenedzsment szoftverek és vállalatirányítási rendszerek beszerzése
- Precíziós gazdálkodáshoz kapcsolódó szolgáltatások igénybevétele
A projektek megvalósítására várhatóan 24 hónap áll majd rendelkezésre.
A pályázati keretösszeg 97,5 milliárd forint lesz, és egy-egy projekt akár 150 millió forintos, vissza nem térítendő támogatásban is részesülhet majd. A támogatási intenzitás az előző időszakhoz hasonlóan várhatóan 50%-os mértékű lesz, amely további kedvezményekkel növelhető. A fiatal gazdák, valamint a gazdaságátadásban résztvevők +15%-os támogatásban részesülhetnek, továbbá a termelői együttműködések esetében valamint ökológiai gazdálkodást folytatók részére a támogatás intenzitása 10%-al növelhető.
A finanszírozás további elemei közé tartozik a kezességvállalás költsége (5%) és a kamatköltség (10%).
A tervek szerint a pályázati felhívás társadalmi egyeztetése 2025 második negyedévében indul, míg a támogatási kérelmek benyújtására 2025 második és negyedik negyedéve között nyílik majd lehetőség.