- 2018. február 14., szerda - 15:03
258 989 331 Ft vissza nem térítendő támogatást nyert el a sásdi székhelyű Y Takarmányipari Kft. pulyka takarmányozással kapcsolatos, GINOP-2.1.1-15-2016-00886 azonosítószámú, "Komplex technológia kidolgozása a pulykák tartása során fellépő érkatasztrófák megelőzésére, gyógyítására" című kutatás-fejlesztési projektjére. A támogatás a teljes projekt 45,65%-a.
A kutatás célja komplex technológia kidolgozása a pulykák tartása során fellépő érkatasztrófák megelőzésére, gyógyítására. A Széchenyi István Egyetem mosonmagyaróvári Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Karának Takarmányozástani Tanszékének bevonásával megvalósuló projekt két fő részre oszlik: kísérleti fejlesztésre valamint ipari/alkalmazott kutatásra. Az ipari kutatás külső kutatás-fejlesztési szolgáltatásként igénybe vett fejlesztésből és az ehhez kapcsolódó anyagköltségből áll. A projekt befejezésének dátuma előreláthatólag 2018. szeptember 22.
A kísérleti fejlesztés szakmai feladatban valósul meg Mágocson az Y Takarmányipari Kft. takarmánykeverő üzemében a projekt kísérleti takarmányainak legyártása valamint a bikali pulykatelepen a kísérleti és kontroll állományok hízlalása, mely során a kifejlesztett takarmány tesztüzemi körülmények közötti alkalmazása fog megtörténni.
Az Y Takarmányipari Kft. jogelődjét 1991-ben alapították. Az akkor még csak táp és élőállat – pulyka – kereskedéssel foglalkozó Társaság 2007-ben kezdte meg mágocsi keverő üzemében saját receptúra alapján a táp gyártást. A Társaság több mint 70 partnerének gyárt és szállít pulyka valamint broiler tápot főként a dél-dunántúli területeket ellátva.
A keverőüzem 2013-14-es évben teljes egészében felújításra került, melynek eredményeként mind a hatékonyság, mind a minőség terén jelentős javulást sikerült elérni, miközben az előállított táp mennyisége a korábbi 35e t/év-ről 68e t/év-re nőtt. A cég 2016 közepén végrehajtott profiltisztítás után már csak baromfi táp előállítással foglalkozik és lehetőségeihez mérten egyetemi szakértők és partnerek bevonásával kutatási és fejlesztési tevékenységet folytat a minél jobb minőségű és beltartalmú tápok előállítása érdekében.