- 2011. szeptember 8., csütörtök - 13:29
Cikksorozatunk célja, hogy a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség és a Közreműködő Szervezetek tapasztalatai és iránymutatásai alapján, a nyertes pályázattal rendelkező kedvezményezetteknek bemutassuk a projektek megvalósítása során felmerülő leggyakoribb problémákat.
• A kedvezményezett nem küldi meg ellenőrzésre a közbeszerzési dokumentációt a KSZ-nek / NFÜ KFF-nek, vagy késve teljesíti e kötelezettségét, emiatt szabálytalansági eljárás indul
• Az eljárás típusának megválasztása nem a jogszabályi rendelkezésekkel összhangban történik. Típushiba: tárgyalásos, gyorsított eljárás indokolatlan alkalmazása, mely felveti a versenykorlátozást. A gyorsított eljárás alkalmazása esetén az eljárási határidőket vizsgálva sokszor kiderül, hogy nem gyorsított eljárásrend szerint is lefolytatható lett volna az eljárás.
• A beszerzés tárgya (mennyiség, minőség) nem azonos a projektben elfogadottakkal.
Kedvezményezettek ajánlatkérőként jelennek meg közbeszerzésben:
• Nem érvényesülnek megfelelően a következő alapelvek: verseny, esélyegyenlőség, nyilvánosság, átláthatóság.
• A kizáró okok nem elég egyértelműek, illetve amennyiben valamely ajánlattevőt kizárták, e döntés nem volt megfelelően alátámasztott.
• A pénzügyi-gazdasági és a műszaki-szakmai alkalmassági feltételek előírása nem volt megalapozott, és az alkalmassági feltételek előírt igazolási módja nem volt megfelelő. A versenyt indokolatlanul korlátozó, az adott közbeszerzéshez nem kapcsolódó feltételek meghatározása.
• A bírálati szempontok meghatározása nem megfelelően történt. Az bírálat szempontjainak objektívnek, átláthatónak, esélyegyenlőséget megfelelően biztosítónak kell lennie.
• Szerződéses feltételek meghatározása nem megfelelő. Kiemelten kell figyelni azon szerződéses feltételek megfelelőségére, melyek a későbbiekben a Kbt. rendelkezései alapján különös (elsősorban hirdetmény közzététele nélkül induló) eljárások lefolytatásának jogalapjaként szolgálhatnak (pl. szerzői jogi feltételek meghatározása).
• A projektek végrehajtása során számos esetben történik szerződésmódosítás az előre nem láthatóságra való hivatkozással. Ez azonban sokszor nem kellően megalapozott, gondos kezdeti tervezéssel a legtöbb módosítás elkerülhető lenne. Az ilyen jellegű módosítások (legyen az határidő-, vagy költség-módosítás) szabálytalannak minősülhetnek.
• Fontosnak tartjuk felhívni a figyelmet arra, hogy a kedvezményezettnek figyelemmel kell kísérnie a közbeszerzésekre vonatkozó jogszabályok módosulását.
Forrás: Nemzeti Fejlesztési Ügynökség