- 2019. november 7., csütörtök - 10:15
A HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség pályázatának célja a Balkáni Térség gazdasági fejlesztése, és a magyar cégek jelenlétének erősítése a régióban. A támogatás elnyerésével a vállalkozások a célországokban gazdasági tevékenységet ellátó új leányvállalat vagy fióktelep létrehozására, vagy meglévő fejlesztésére fordíthatják. Az igényelhető minimális támogatási összeg 50 millió forint, a pályázói regisztráció határideje 2019. november 14. Bővebb információ és előminősítésre jelentkezés alább!
A Nyugat-Balkán Beruházási Támogatásra támogatási kérelmet nyújthat be az a Magyarországon székhellyel, telephellyel vagy fiókteleppel rendelkező, profitorientált gazdasági tevékenységet folytató jogi személyiségű gazdasági társaság (GFO kód alapján: 11):
- amelyben az állam vagy az önkormányzat közvetlen vagy közvetett tulajdoni részesedése - tőke vagy szavazati joga alapján - külön-külön vagy együttesen sem éri el a 25%-ot,
- amelynek, vagy amelyeknek 50%-nál nagyobb tulajdonrésszel rendelkező tulajdonos vállalkozása vagy magánszemély tulajdonoson keresztül kapcsolódó vállalkozása rendelkezik legalább egy lezárt (beszámoló/SZJA bevallással alátámasztott), teljes (365 napot jelentő) üzleti évvel, amelybe az előtársaságként való működés időszaka nem számít bele.
Pályázatot önállóan, vagy maximum 5 tagot számláló konzorcium vezetőjeként van lehetőség benyújtani úgy, hogy utóbbinak tagja a célországi beruházást végrehajtó szervezet is.
Az alábbi támogatható tevékenységekre lehet pályázni (regionális beruházási illetve megújuló energia termeléséhez nyújtott beruházási támogatási jogcímeken):
Beruházás megvalósítása
A pályázat alapján beruházásként ún. induló beruházás (új gazdasági tevékenység végzésére irányuló induló beruházás) támogatható. Induló beruházásnak minősül:
- tárgyi eszközökre és immateriális javakra irányuló beruházás, amely új létesítmény létrehozásához, meglévő létesítmény kapacitásának bővítéséhez, a létesítmény termékpalettájának a létesítményben addig nem gyártott
- termékekkel történő bővítéséhez vagy egy meglévő létesítmény teljes termelési folyamatának lényegi megváltoztatásához kapcsolódik; vagy
- bezárt vagy megvásárlás nélkül bezárásra ítélt létesítmény eszközeinek az eladótól független beruházó általi megvásárlása (azzal a feltétellel, hogy a vállalkozásban történő részesedésszerzés önmagában nem minősül induló beruházásnak).
Megújuló energia termelésére irányuló fejlesztés
- Megújuló energia termeléséhez nyújtott beruházási támogatás jogcímen támogatható lehet egy beruházás energiatermelésre irányuló része, vagy egy önálló erőmű létesítése.
Az elszámolható főbb költségtípusok az alábbiak:
- tárgyi eszközök költsége;
- immateriális javak esetén a vagyoni értékű jogok és a szellemi termékek költsége;
- létesítmény felvásárlása esetén a tárgyi eszközök és a támogatható immateriális javak vételára;
- ingatlan vételára azzal, hogy a földterület, telek és/vagy épület vásárlására fordított összeg nem haladhatja meg a projekt elszámolható költségeinek 10%-át;
- tereprendezés, építés, átalakítás, bővítés kivitelezése, melynek eredménye önmagában alkalmas valamely gazdasági vagy műszaki funkció betöltésére.
A támogatás alapintenzitása 50%, amely - a nagyberuházások kivételével - középvállalkozás esetén 10 százalékponttal, mikro- és kisvállalkozások esetén 20 százalékponttal növelhető, ha a beruházó a kérelem benyújtásakor, valamint a döntés meghozatalakor is megfelel az adott vállalkozási méret feltételeinek.
A legkisebb támogatható projektméret 100 millió forint, a beruházáshoz nyújtható támogatás összege el kell, hogy érje az 50 millió forintot, amely a Szerb Köztársaság, Montenegró, illetve Bosznia-Hercegovina területén megvalósuló projektekre használható fel.
A pályázati felhívásra pályázatot kizárólag előzetes regisztrációt követően lehet benyújtani. A pályázói regisztráció határideje 2019. november 14. A pályázatok várható benyújtási határideje 2019. december 15.
A pályázati felhívás itt érhető el.