- 2009. július 21., kedd - 7:59
A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség már megjelentette a közép-magyarországi, illetve a konvergencia régiókat célzó kockázati tőkeprogramok új pályázati felhívásait. A pályázat tervezetekről korábban már beszámoltunk honlapunkon. Az új kiírás azért vált szükségessé, mert az NFÜ június 8-án eredménytelenné nyilvánította az első pályáztatási folyamatot. Az alig egy hónap alatt elkészülő új pályázati felhívások kezelik azokat a – részben a program újszerűségéből fakadó – momentumokat, amelyek az első eljárás eredménytelenségéhez vezettek.
A felhívások keretében a közép-magyarországi régióban 4 milliárd forint, a maradék 6 régióban 36,5 milliárd forint várja a magántőkét is biztosító kockázati tőkealap-kezelők jelentkezését. A Közös Alap Alprogram végrehajtásában részt venni szándékozó és az alkalmassági kritériumoknak megfelelő szervezetek 2009. augusztus 28-án 8:00 és 15:00 óra között, személyesen nyújthatják be pályázataikat, a pályázati felhívásban meghatározott módon.
A program keretében Magyarországon tevékenységet folytatható kockázati tőkealap-kezelők pályázhatnak a forrásokra, azzal a feltétellel, hogy biztosítják a létrehozni kívánt alapok tőkéjének legalább 30 százalékát magánbefektetők bevonásával. Ennek megfelelően a Gazdaságfejlesztési Operatív Program (GOP) keretében a 6 konvergencia régió rendelkezésére álló 36,5 milliárd forint összesen legalább 52 milliárd forint értékű tőkét mozgathat meg.
A GOP-ban az alapkezelők közös alapok létrehozására pályázhatnak, azaz az EU-s forrásokat kezelő MV Zrt. és a magánbefektetők részvételével több kockázati tőkealap jön létre, amelyet a pályázaton nyertes alapkezelők kezelhetnek. A Közép-magyarországi Operatív Programban 1 db ún. co-investment alap jön létre, az ennek a kezelését elnyerő alapkezelőt magánbefektetők, illetve más alapkezelők egyedileg, ügyletenként kereshetik meg befektetési javaslataikkal.
Az NFÜ az első kiíráshoz képest is növelte a konstrukció átláthatóságát. Ennek keretében hangsúlyosabb szempont lett a befektetői magánforrások törvényes eredetének igazolhatósága, a tulajdonosi megfeleltetés erősödik az esetleges off-shore hátterű alapkezelők, illetve magánbefektetők esetében. A kiíró emellett bevezette a „key man” klauzulát, azaz az alapkezelők által az értékelési folyamatban bemutatott (és értékeltetett) szakembereket csak a kiíró jóváhagyásával lehet más személyekkel helyettesíteni, az alap fennállása során.
Az új kiírás elkészítésébe az NFÜ bevonta a kockázati tőke magyarországi szakmai szervezetét, a Magyar Kockázati és Magántőke Egyesületet. Az MKME képviselői részt vettek az értékelési szempontok újragondolásában, illetve kezdeményező szerepet töltenek be az értékelési folyamatban új elemként megjelenő szakmai grémium tagjainak jelölésében.
Forrás: NFÜ