- 2015. november 5., csütörtök - 12:59
A környezet megóvása, a termelők és fogyasztók egészségének védelme érdekében jelen Felhívás célja a biológiai sokféleség fenntartása és növelése, a természetes önszabályozó folyamatok erősítése, a talaj biológiai állapotának védelme és javítása, a növény védőszerek szakszerűtlen használatából és a helytelen tápanyag-gazdálkodásból eredő kedvezőtlen környezeti hatások csökkentése, és az élelmiszerbiztonság garantálása.
Pályázók köre
- Aktív mezőgazdasági termelők
Támogatható tevékenységek köre
A támogatás célja egyrészt a konvencionális területek ökológiai művelés alá vonásának ösztönzése, másrészt az ökológiai művelésbe vont területeken a gazdálkodási mód fenntartása.
Az ökológiai gazdálkodási támogatás olyan önkéntes alapon működő kifizetési rendszer, amelyben a résztvevők az ökológiai gazdálkodási célok elérésének érdekében a gazdálkodásuk során többlet tevékenységek elvégzését vállalják.
Pénzügyi feltételek
A rendelkezésre álló tervezett keretösszeg: 51.567.075.768 Ft. A támogatott támogatási kérelmek várható száma: 5000 db.
A támogatási összegeket a költségtáblázatok tartalmazzák.
1. Ökológiai gazdálkodásra történő áttérés esetén:
- Szántóföld: 242 EUR/ha/év
- Zöldség: 516 EUR/ha/év
- Almafélék: 1 040 EUR/ha/év
- Szőlő: 873 EUR/ha/év
- Egyéb gyümölcs: 734 EUR/ha/év
- Gyepgazdálkodás-kaszálás: 84 EUR/ha/év
- Gyepgazdálkodás-legeltetés min 0,3 ÁE/ha: 174 EUR/ha/év
2. Ökológiai gazdálkodás fenntartása esetén:
- Szántóföld: 242 EUR/ha/év
- Zöldség: 366 EUR/ha/év
- Almafélék: 802 EUR/ha/év
- Szőlő: 674 EUR/ha/év
- Egyéb gyümölcs: 568 EUR/ha/év
- Gyepgazdálkodás-kaszálás: 84 EUR/ha/év
- Gyepgazdálkodás-legeltetés min 0,3 ÁE/ha: 147 EUR/ha/év
Benyújtási határidő
A támogatási kérelmek elektronikus úton történő benyújtására 2015. november 7. és 2015. december 7. között van lehetőség.
A hazai ökogazdálkodási akciótervben meghatározott területnövekedés elérése érdekében cél, hogy minden pályázat támogatásban részesülhessen. Amennyiben a jelentkezések száma meghaladja a rendelkezésre álló forráskeretet, pontozási rendszer bevezetésére lesz szükség az alábbi alapelvek figyelembe vételével
-földhasználat igazolása a támogatás alá vont területek vonatkozásában legalább a kötelezettségvállalás teljes időtartamára.
-területi érzékenység figyelembe vétele
-gazdálkodót minősítő egyéb szempontok (pl.: fiatal gazda támogatásban való részvétel, szaktanácsadó alkalmazása, ökogazdálkodási tapasztalat)